W Polsce od 1 stycznia 2024 roku dostępna jest benzyna E10, która zawiera 10% bioetanolu. Wzbudziło to wiele pytań wśród miłośników motoryzacji, szczególnie tych, którzy posiadają starsze modele aut, jak Ford Mustang po 2000 roku. Czy benzyna E10 jest bezpieczna dla tych pojazdów?


Eksperci uspokajają: Ford Mustang po 2000 roku jest kompatybilny z benzyną E10. Potwierdza to zarówno Ford, jak i niezależne badania. Benzyna E10 jest używana w Stanach Zjednoczonych od początku lat 90., gdzie Ford Mustang jest bardzo popularnym modelem. Nie ma tam doniesień o negatywnych skutkach jej stosowania w Mustangach po 2000 roku.

Dlaczego niektórzy się obawiają?

Głównym powodem obaw jest to, że bioetanol może powodować korozję niektórych elementów układu paliwowego. Jednakże od dłuższego czasu układy paliwowe nowoczesnych pojazdów a głównie z rynku USA zastosowano materiały odporne na działanie bioetanolu.

Co zrobić, jeśli masz wątpliwości?

Jeśli nadal masz wątpliwości co do stosowania benzyny E10 w swoim Mustangu, możesz:

  • Sprawdzić instrukcję obsługi: W instrukcji znajdziesz informacje o dopuszczalnych typach paliwa.
  • Skorzystać z oficjalnych stron internetowych: Ford Polska i PKN Orlen udostępniają szczegółowe informacje na temat benzyny E10 i jej kompatybilności z różnymi modelami aut.

Podsumowując:

Benzyna E10 jest bezpieczna dla Forda Mustanga po 2000 roku. Nie ma dowodów na to, że jej stosowanie może negatywnie wpłynąć na działanie silnika lub innych elementów układu paliwowego. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z autoryzowanym serwisem Forda lub sprawdź oficjalne strony internetowe.